Sodas ir daržas

”Agrochema“ jaunumi mēslojumu jomā – vēl lielāka efektivitāte un ilgtspējība

2021 08 31

Pasaulē viss mainās un virzās strauji – inovācijas un pārmaiņas nav vērojamas tikai tehnoloģiju jomā. Arī lauksaimniecības nozare un tās uzņēmumi nestāv uz vietas, nepārtraukti meklējot jaunus veidus produktu pilnveidošanai, to efektivitātes palielināšanai un ilgtspējībai. Gaidītākie jauninājumi lauksaimniecībā ir tie, kas ne tikai nosaka saimniecības panākumus, bet ir arī videi draudzīgāki.

“Katra produkta sākums ir ideja un vīzija. Mēs zinām, kādi mēslošanas līdzekļi ir efektīvi, kā arī mums ir vīzija, kā ar to palīdzību iegūt vēl lielāku ražu. Un, ticot savai idejai, tā agrāk vai vēlāk kļūst par realitāti, lai gan mēslojuma radīšana un uzlabošana ir process, kas prasa rūpību un pacietību. Pārbaudes ilgst daudzus gadus, taču, kamēr jaunā produkta efektivitāte un tā pozitīvā ietekme uz ražu un tās kvalitāti nebūs pārbaudīta, tas tirgū neparādīsies,” stāsta Pranas Puidokas, ”Agrochema“ produktu vadītājs.

Šobrīd ”Agrochema“ kopā ar galveno slāpekļa mēslojuma ražotāju Baltijas valstīs “Achema” testē jaunu produktu – karbamīdu, kas pārklāts ar kālija humātu. Jau otro gadu šie mēslošanas līdzekļi tiek pārbaudīti Lietuvas Lauksaimniecības institūtā – tiek veikts pētījums par tā efektivitāti ziemāju mēslošanā pavasarī, kā arī tiek veikta testēšana Panevēžas rajona saimniecībā “Upytė”. Šeit tiek pētīta mēslošanas līdzekļu efektivitāte vasaras miežu un kukurūzas mēslošanā pirms sējas.

“Karbamīda kālija humātam ir izmaiņas mēslojuma īpašībās, kas ir ļoti svarīgas augu barošanai: humāts darbojas kā dabisks amīda slāpekļa stabilizators, samazina amonjaka iztvaikošanu un palēnina slāpekļa pārvēršanu no NH2 uz NO3, bet humīnskābes darbojas kā dabisks augu sakņu stimulants – izmantojot šādus mēslošanas līdzekļus pirms sējas, ir redzama būtiska atšķirība sakņu sistēmas attīstībā. Humīnskābes arī saistās ar augsni un saglabā barības vielas, piemēram, slāpekli, fosforu, cinku, kāliju, mangānu un citu vielu jonus, neļaujot tiem saistīties ar augiem nepieejamiem savienojumiem. Jaunajiem mēslošanas līdzekļiem tirgū vajadzētu parādīties tuvākajā laikā pēc visu nepieciešamo pētījumu rezultātu saņemšanas,” – tā par jaunajiem mēslošanas līdzekļiem un to īpašībām norāda P. Puidokas.

Kā norāda ”Agrochema“  produktu vadītājs – izstrādājot un uzlabojot mēslošanas līdzekļus, ”Agrochema“ vispirms uzklausa lauksaimnieku vajadzības, pastāvīgi un rūpīgi seko mainīgajiem vides faktoriem, globālā tirgus problēmām, tāpēc ”Agrochema“ lieliski zina, kurš produkts ir vispiemērotākais konkrētajam reģionam, saimniecībai vai augsnei.

“Tieši reaģējot uz lauksaimnieku pieprasījumu pēc mēslošanas līdzekļiem sēra jutīgām kultūrām, mēs pirms gada laidām tirgū jaunus produktus: “Lyderis N30 + S2.5” un “Lyderis N27 + S6″. Šie unikālie šķidrā slāpekļa mēslošanas līdzekļi ir izstrādāti, lai barotu augus ne tikai ar visiem trim slāpekļa veidiem – amīdu, amonjaku un nitrātu, bet arī ar sēru. Mēs dubultojām mēslojuma daudzumu – izmēģinājām dažādas slāpekļa un sēra attiecības proporcijas, līdz ieguvām perfekti līdzsvarotu un maksimāli efektīvu produkta sastāvu, ”par citiem ”Agrochema“ produktiem stāsta P. Puidokas.

Mēslojums ” Lyderis” – solis ceļā uz ilgtspējību: slāpekļa zudumi šajā augstākajā slāpekļa un sēra mēslojuma koncentrācijā ir zemāki. Produkts nodrošina mazāku slāpekļa izskalošanos, iztvaikošanu un denitrifikāciju. Arī mēslojuma pH ir neitrāls – produkts neskābina augsni, ir 100% šķidrums bez nogulsnēm. Veicot mēslošanu, ir samazināts enerģijas patēriņš, to var izmantot ūdenstilpju tuvumā, kā arī vidē izdalās mazāk sintētisko ķīmisko vielu. Starp citu, šķidrie slāpekļa mēslojumi “Lyderis N30 + S2.5” un “Lyderis N27 + S6” ir mantojuši daudzas priekšrocības no saviem priekšgājējiem, “Lyderis” mēslošanas līdzekļiem, kas ir ieguvuši daudzas balvas un gada produktu titulu. Šķidrais slāpekļa mēslojums “Lyderis” līdz šim nav zaudējis savu popularitāti – to mīl un novērtē lauksaimnieki

“Tikai izmēģinot dažādus produktus, redzot to ietekmi uz augiem un ražu, jūs varat izvēlēties sev piemērotāko. Protams, vienmēr ir vērts konsultēties ar lauksaimniecības speciālistiem. Viņu pieredze ļauj novērtēt, kā un kad piemērot un lietot jaunus produktus, lai tie sniegtu vislabākos rezultātus,” sacīja P. Puidokas.

Mieziai-tresti-karbamiduK-humatas-1-e1627448494278
Kukuruzai-tresti-karbamiduK-humatas-768x1024